КОПЉЕ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА
КОПЉЕ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА
Велика жеља Светог Саве била је да посјети Свету Земљу и поклони се тамошњим светињама. Узалуд га са сузама мољаху, сам краљ Радослав и епископи и благородници, да не одлази од њих, али га не могаше задржати. Утјешени надом да ће им се опет вратити, они га отпустише. Много злата и сребра, па да је хтио Свети узети и сав дом његов, даде му краљ Радослав да понесе са собом.
Даровавши свима мир и благослов и целив у Господу, свети архиепископ отпутова у Далмацију те 1229 (6737) године у пратњи најоданијих и најбољих витезова Реда Светог Георгија а одатле темпларским лађама са наоружаном посадом у Свету Земљу. Стигавши срећно у свети град Јерусалим, Светитељ и витезови се са много суза поклонише животворном гробу Господа Христа, грлећи га рукама и с љубављу цјеливајући. У Јерусалиму бјеху сјајно примљени од светог патријарха Атанасија, са којим сутрадан Светитељ служише божанствену литургију у великој цркви Васкрсења. Многим даровима и почастима Свети обдари цркву Божју, и патријарха и саслужбенике његове, а уједно и ниште.
Онда Свети подари благослов дванаесторици витезова Светог Георгија да се могу поклонити на гробу Светог Великомученика Георгија у граду Лиди Палестинској и свим светињама подигнутим у Великомуиченикову част. И куда год витезови путоваше, свуда биваше вођени Духом Светим. Обиђоше са усрђем све светиње и кренуше пут Мртвога Мора у долини, и умилењем растоше у души посматрајући гдје људи од крви и меса живе скоро бестјелесно. И много разговараше са њима о духовним стварима. И пошто се обогатише њиховим молитвама и познањем, они кренуше у Лиду Палестинску гдје су срдачно примљни од игумана Никанора и братије и ту се спремише да саучествују у светој литургији, спуштајући се лагано у крипту Светог Великомученика Георгија. И када последњи дванаести витез Светог Георгија сиђе у крипту и затвори витешки круг око моштију Светог Великомученика Георгија у том тренутку, упалише се сва кандила у цркви Светог Георгија и у свим црквама у граду Лиди Палестинској.
Како се ово понови у сва три дана саучествовања у светој литургији, братија одлучи да им преда Копље Светог Георгија, које су тврдо чували у тајности, да као благослов однесу у своје отачаство, према древном завјештању које се предавало код њих с нараштаја у нараштај: да се Свечево Копље преда само достојним заштитницима вјере у Христу које ће обзнанити Кандила Лидијска. Братија их благосиљаше и прогласише их „Чуварима копља Светог Георгија“. Деси се ово љета Господењг 1230 (6738) у Лиди Палестинској у цркви Светог Георгија.
Чувани Богом, светитељ и витезови срећно стигоше преко града Акре, Никеје, Свете Горе и Солуна у Србију. По доласку светитеља и витезова у Србију, витезови витешког реда Светог Георгија, а на дан помена Светом Великомученику Георгију објавише радосну вијест и показаше Копље „Вајру“ у Храму Ђурђевих Ступова.
Записа се ово словима златопечатним на дан помена Светом Великомученику Георгију љета господњег ++ SΨM (6740 (1232)) мјесеца Лажитрава индиктиона трећег двадесеттрећи дан
—————
Напомена:
Свјесно и са намјером пишемо срБски умјесто срПски, не користећи граматичко правило једначења сугласника по звучности!
Актуелности
"Не говори Богу да си у невољи.
Реци невољи да си са Богом."
Каква је тачна и дубока мисао уложена у ову фразу!
Наши преци нису тражили од Бога да нешто учине за њих.
Добили су подршку Бога.
И знали су да ће све успети ако се труде!
Организација Братства
НАЧЕЛА БРАТСТВА
—————
БРАТСТВО СРБСКИХ ВИТЕЗОВА
—————
КОДЕКС ЧАСТИ СУВЕРЕНОГ ВОЈНОГ ВИТЕШКОГ РЕДА ЧУВАРА КОПЉА СВЕТОГ ГЕОРГИЈА
—————
МОЛИТВА СВЕТОМ ГЕОРГИЈУ
—————